Ano nebo Ne zbraním na Ukrajinu

Vlastimil Podracký

Je vlastně otázkou, zda je o čem rozhodovat. Zbraně si Ukrajina kupuje za peníze, které dostala od západních států. Nicméně asi to není vyzbrojenost zcela na úrovni jiných zemí. Vášnivé diskuse postrádají logiku a jsou založeny na propagandě obsahující naprostou většinu lží a výmyslů.

Absurdní divadlo připomínala podívaná na diskusní pořad Máte slovo 19.3. Strana pro dodání zbraní vedená místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem opakovala jako zaseknutý gramofon polopravdivou tezi, že Ukrajina je ohrožena ruskou agresí a musí se bránit. Protistrana, ve které dominoval známý odpůrce amerického zasahování ve světě doktor Marek Obrtel, známý tím, že vrátil vyznamenání nabyté v misích NATO, odbíhala od problému a stále zdůrazňovala americký imperialismus zasahující ve světě a jeho zločiny, které se jeví jako podstatnější a mohutnější než ruské. Historizující odbočky do roků 1938 a 1968 pana Kalouska byly opravdu zážitkem, včetně možnosti si je vychutnat jako příklad manipulace veřejnosti známým sofismatem míchajícím minulost s přítomností a snad i s budoucností („to tu chcete mít zase Rusy jako v šedesátém osmém?“). Do tohoto představení lží a manipulací jako pramen čisté vody do špinavé řeky promluvila na závěr mladá Ukrajinka zřejmě z východu země. Vylíčila krátce hrůzy života v Donbasu, pomoc, kterou Rusko dodává na rozdíl od Ukrajiny, která nechtěla povolit ani koridory pro průjezd kamionů. Na manipulační tezi protistrany, že uprchlíci odcházejí většinou na Ukrajinu, řekla, že na rozdíl od toho v Rusku jsou tábory a o uprchlíky se starají a umožňují jim zaměstnání. Nakonec řekla podstatné: „Neposílejte zbraně na Ukrajinu, jenom tím podporujete umírání lidí“. Zdá se, že ostatní účastníci strnuli. Vypadalo to jako vítězící vteřina pravdy v promarněných hodinách lží. Nicméně ti lháři a váleční štváči se zřejmě oklepali a určitě svoje výplody nezmění.

Problém je zamlžen hromadou polopravd a manipulačních tezí, které mají zdůvodnit nutnost dodání zbraní. Opět jsem našel v celé záplavě nesmyslů jeden zdroj mající vysokou autoritu. Je to vyjádření generála Petra Pavla, nastupujícího šéfa Vojenského výboru NATO :


http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/nejsem-jestrab-ujistuje-pristi-sef-vojenskeho-vyboru-nato/r~300a24f6ce2d11e4b8ba0025900fea04/

Zcela jasně je proti dodání zbraní Ukrajině. Jen lehce napovím, že to odůvodňuje tím, že je zapotřebí nejprve Ukrajinu vnitřně stabilizovat, vyřešit etnické problémy decentralizací země a srovnat poměry; nyní vládne zmatek, mnoho různých bojůvek a soukromých armád. Tento záměr měl také Minsk II a jeho naplnění je nutno podporovat.

Není ovšem zcela pravda, že se ruská agrese nekoná. Anexe Krymu byl čin, který všichni nezávislí pozorovatelé považují za velký omyl. Jenže opět zde manipulativní propaganda zaměňuje tento akt za problém východní Ukrajiny, kde proběhlo povstání a konflikt etnického charakteru vyvolaný zrušením původních regionálních práv této oblasti včetně jazyka. Podstatou zde tedy ruská agrese nebyla, spíše lze považovat za agresi chování ukrajinské vlády, která s obyvateli nejednala, nesnažila se dohodnout a vyvolala válečný konflikt. Rusko pomáhalo těmto povstalcům tak, aby nebyli zlikvidováni. Dobře víme, že agrese vypadá jinak a „důkazy“ o ruské přítomnosti na frontě v Donbasu jsou směšné. Putin měl určitě dostatek vojenské síly, aby obsadil alespoň polovinu Ukrajiny během krátké doby, ale neudělal to. Proto také vyvolá dodání zbraní jedné straně reciproční vyzbrojení druhé a válka se bude jen protahovat a lidé zbytečně umírat. Nakonec musí vždy dojít k řešení, které navrhuje Minsk II a za které by Merkelová a Holland měli dostat Nobelovu cenu míru. Toto řešení není jen proto, že si jej povstalci vydobyli za podpory Ruska, ale proto, že je to řešení odpovídající evropským hodnotám uznávajícím práva menšin a Ukrajina by k tomu měla být přinucena, i když její nacionalističtí představitelé to nechtějí.

Hlas rozumu je jasný, má svoji logiku. Co však vede tak mohutnou propagandu za prolévání krve? Kdo za ní stojí? Chtějí tito lidé opravdu světovou válku? Konečně, když chce někdo umírat za ukrajinské nacionalisty, může se přihlásit. Dobrovolnický sbor Azov jistě přijímá.